Při hledání nového zaměstnání chceme uspět. Při pracovním pohovoru jsme ale ve většině případů nervózní. A tak je dobré se předem připravit a vědět, jak na pohovoru zazářit.
Zjistěte si o firmě co nejvíce informací
Ať už se ucházíte o pozici ředitele či řidiče, vždy je dobré být připraven a vědět o firmě alespoň základní informace. Ty lze jednoduše nalézt třeba na internetových stránkách společnosti, do které posíláte svůj životopis. Váš budoucí zaměstnavatel se velmi často ptá, zda o firmě něco víte, popřípadě se nenápadně zeptá, co si myslíte třeba o jejich novince na trhu. Pokud odpověď neznáte, obvykle jste bez milosti vyškrtnuti ze seznamu potenciálních vítězů.
První dojem je ten nejdůležitější, nechoďte proto pozdě
Říká se, že dochvilnost je výsadou králů. Při pohovoru toto tvrzení platí dvojnásobně. Nikdo nechce svou pozici obsadit někým, kdo nedokáže ani ve chvíli, kdy chce udělat ten nejlepší dojem, přijít včas. Ideální je přijít na pohovor dokonce o pár minut dříve. Pravděpodobně jdete na toto místo poprvé. Připravte se na to, že můžete bloudit. A pokud se přeci jen zpozdíte, informujte o tom nejlépe telefonicky. Každý jistě chápe, že se může na vaší cestě na stát něco neočekávaného. Je ale nutné se omluvit, vyjádřit lítost a podpořit tak dojem, že jste spolehliví.
Vyhraďte si alespoň hodinu svého času
Délka pracovního pohovoru není vždy stejná. Již v samotném inzerátu se můžete dočíst, že se třeba jedná o pohovor, kde budete muset strávit několik hodin. Obvykle jste ale pozváni na první, takzvané oťukávací kolo, které trvá maximálně hodinu.
Podle toho, jak důsledná je firma při vybírání nových zaměstnanců, a o jak důležitou pozici se jedná, mohou být pohovory rozděleny na několik kol. To vše se ale dozvíte buď v samotném inzerátu, nebo je vám to oznámeno během pohovoru.
Sebevědomý projev, ale i lidskost
Zamyslet byste se měli také nad způsobem odpovídání na otázky. I ve chvíli, kdy si nejste něčím jisti, je potřeba zachovat profesionalitu a snažit se o co nejlepší odpověď. Rozhodně se ale nebojte přiznat pravdu ve chvíli, kdy jste opravdu v koncích a nevíte, co odpovědět. Abyste snížili svou nervozitu, připravte se také na obvyklé otázky, které u pohovoru většinou zaznívají.
Hned na úvod po vás bude chtít budoucí zaměstnavatel pár vět o sobě. Při tomto jednoduchém představení byste se měli umět prodat. Vhodné je toto představení přizpůsobit pozici, na kterou se hlásíte. Velmi často u pohovoru můžete zaslechnout některou z těchto otázek:
Pracovní pohovor otázky
- Jaké jsou vaše silné stránky?
- Jaké jsou vaše slabé stránky?
- Co můžete naší firmě přinést?
- Proč jste si vybral právě tuto pozici?
- Co vás motivuje?
- Proč máme vybrat právě vás?
Nezapomeňte, že šaty dělají člověka
Dbát byste měli také na správné oblečení. Zde je opět důležité si uvědomit, na jakou pozici se hlásíte. Lidé pracující třeba jako asistenti prodavače nemusejí přijít ve smokingu, ležérní halenka či tričko s límečkem ale rozhodně ničemu neuškodí. Pro manažerské a obdobné pozice je pak dobré být připraven. Nic se ale nemá přehánět.
Ženy by se měly vyvarovat hlubokým výstřihům i krátkým sukním. Ani velmi vysoké podpatky nejsou dobrou variantou. Pro obě pohlaví platí, že výrazné barvy jsou spíše na škodu. Muži by se měli vyhnout roztrhaným džínům, sandálům či kraťasům.
Důležité je, cítit se v oblečení pohodlně. Zároveň ale musíte reprezentovat. Firma si vás vybírá jako tvář své značky. A tak při výběru nových zaměstnanců nesmí být podceněn ani zevnějšek.
Díky přípravě snížíte svůj stres
Pracovní pohovor je pro uchazeče většinou spíše stresovou situací. Pokud si načtete alespoň nějaké informace o firmě, bude vám to v zrcadle slušet a přijdete včas, nemusíte se ale ničeho bát. S úsměvem na tváři snadno dokážete prodat své přednosti. A kdo ví, třeba právě vy získáte svou práci snů.