Práci na dálku se věnuje stále více lidí v zahraničí i v České republice. Než se do ní člověk pustí, je dobré dozvědět se o ní víc.
Co přesně je práce na dálku
Práce na dálku mívá dvě nejčastější rozdílné podoby. V prvním případě jde o práci freelancera, který podniká sám na sebe a své zaměstnání může vykonávat z domu. Příkladem jsou copywriteři, překladatelé, grafici, virtuální asistenti, správci sociálních sítí a další. Zpravidla freelancer mívá více různých klientů, pro něž zpracovává zakázky, není vázán na jediného zaměstnatele. Ostatně, jedno ze základních pravidel práce na dálku zní: mít více zdrojů příjmu!
Druhou variantou je klasické zaměstnání, při němž má nicméně pracovník možnost home office, tedy práce na dálku. Tato možnost se v ČR rozmohla zejména během pandemie, kdy zaměstnanci nemohli docházet do podniků. I dnes je běžné, že někteří lidé pracují dva, tři dny z domova a zbytek času do práce docházejí. Většina společnosti si ale při práci na dálku představí výše zmíněnou první možnost, jíž se budeme proto dále věnovat.
Výhody práce na dálku
Práce na dálku nabízí více výhod. Kromě již zmíněných více zdrojů příjmu se pracovník stává pánem svého vlastního času. Může pracovat ráno, večer, odpoledne, jednoduše si den přizpůsobit svým potřebám na rozdíl od lidí, kteří jsou od osmi do pěti v práci.
Kromě časové flexibility je přizpůsobivý i z hlediska místa, kde pracuje. Mnoho freelancerů je schopných svou práci vykonávat všude, kde je připojení na internet. Díky tomu mohou vycestovat a stále si vydělávat peníze, zatímco si užívají pobyt v cizích zemích. Anebo naopak zůstane doma a ušetří čas i peníze za každodenní dopravu do práce.
Freelancer může pracovat s klienty z celého světa, není vázaný na jediného zaměstnavatele. A v neposlední řadě jsou jeho možnosti profesního růstu takřka nekonečné. Čím déle se své práci věnuje, tím zajímavější a lépe placené zakázky může dostávat.
Nevýhody práce na dálku
Pochopitelně platí, že každá mince má dvě strany, a práce na dálku má i své nevýhody. Zejména extroverti mohou zápolit s tím, že při práci na dálku nepřicházejí tak často do osobního kontaktu s jinými lidmi. Ještě větší potíž pro mnoho freelancerů zejména ze začátku jejich podnikání představuje nedostačující množství peněz. Než si freelancer vybuduje klientskou základnu, chvíli to trvá a počáteční výdělky mohou být nižší.
Ačkoliv je freelancer pánem svého vlastního času, ve stejnou dobu platí, že mu nikdo neposkytuje žádné výhody. Neplatí za něj sociální ani zdravotní pojištění, nehradí mu nemocenskou ani dovolenou. Dvojsečnou zbraní je též skutečnost, že freelancer může zápolit s nalezením rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Když pracuje z domu, hranice mezi domovem a zaměstnáním se stírají, takže je snadné se do práce ponořit a věnovat jí více času, než by bylo po stránce tělesného i duševního zdraví moudré.
Pro koho je práce na dálku vhodná
Práce na dálku není vhodná pro každého. Vyžaduje určité specifické dovednosti, jako je například detailní práce s počítačem a jeho programy. Krom toho se freelancer neobejde bez mentální disciplíny, díky níž zakázku dokončí v zadaném termínu. Když někdo pracuje sám na sebe a z domova, prokrastinace představuje ještě větší nebezpečí, než když chodí do klasického zaměstnání.
Čistě z praktického hlediska je práce na dálku vhodná pro lidi, kteří mají určitý žádaný talent, který dokážou zpeněžit. Než se tak do freelance podnikání pustíte, ujasněte si, co všechno umíte a zapátrejte on-line, abyste věděli, jak moc jsou klienti za vaše schopnosti ochotní platit.
Práci na dálku mohou preferovat introverti, jimž pravidelný kontakt s lidmi způsobuje potíže. Je vhodná pro nezávislé jedince, lidi, kterým se lépe pracuje večer a neřadí se mezi ranní ptáčata i takové, kteří dobře ovládají cizí jazyky a chtějí pracovat se zahraničními klienty, ale nemají zájem se stěhovat do jiné země.