Jak pracovat z pohodlí domova?

V dnešní době se čím dál více hovoří o možnosti pracovat z domu. Určitě tomu napomohla pandemie, kdy si firmy uvědomily, že zaměstnanci dokáží být efektivní i mimo kancelář, protože mají větší klid a mohou se soustředit. Jaké výhody a nevýhody tento způsob života přináší? A v jakých profesních oblastech se dá fungovat i z domu? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Vytvořte si ideální pracovní prostředí dle vašich představ

Jedna z velkých výhod práce z domu je, že si můžete vytvořit svoji ,,kancelář” tak, jak potřebujete. Není to ovšem pouze o vybavení správným nábytkem, ale také o atmosféře, tedy jak se chcete během produktivní činnosti cítit. Ve firmách si většinou nemůžete vybírat, s kým budete své místo sdílet, s kým se budete každý den na pracovišti potkávat, jak často budete mít pauzu, nebo kdy se budete moci jít nadýchat čerstvého vzduchu. Tohle všechno máte nyní ve svých rukou.

Z toho plyne ale jedna zásadní věc, a to je zodpovědnost. Nejen, že si budete den užívat, musíte především něco udělat. Správný time management tedy vede k úspěchu a požadovaným výsledkům. Určete si, od kdy do kdy chcete pracovat, ale kdy taky vypnete od všech povinností a odpočinete si. Nezapomeňte si vést tabulku o tom, co máte udělat, co máte splněno, a co vás teprve čeká.

Podchyťte všechny možné problémy hned na začátku

Spoustu lidí pracuje z domu proto, že podniká. To přináší určitý druh nejistoty a nestability. Promyslete si tedy, jestli máte zvolenou správnou oblast profese, a kde budete shánět nové zakázky nebo klienty. Nebojte se spojit s podobně smýšlející komunitou, ať už na sociálních sítích nebo na nejrůznějších společenských událostech, kde získáte spoustu cenných rad. 

Pokud se řadíte do druhého typu lidí, kteří fungují v zaměstnaneckém poměru, dobře si promyslete, jakým způsobem budete vykazovat svoji odvedenou práci. Když sedíte v kanceláři, nadřízený a tým vidí, co všechno jste za ten den udělali. Vy ale sedíte doma, a tak si musíte umět sebevědomě obhájit, co a za kolik stihnete za den pro firmu přinést. 

Vyberte si zaměření, které bude přinášet dostatek peněz, ale i pocit spokojenosti

V práci, ať už ji vykonáváme kdekoliv, trávíme velkou část našich životů, zpravidla 8 hodin denně. To je obrovský důvod proto, abyste si vybrali profesi, která opravdu sedí k vaší osobnosti. Pokud se dlouhodobě nemůžete v ničem najít, zavzpomínejte, na co jste se rádi hráli, když jste byli malí. Zhodnoťte své silné a slabé stránky a sepište si své povahové vlastnosti. To vše totiž rozhoduje o tom, k čemu máte předpoklady být úspěšný. 

V dalším kroku proveďte průzkum trhu a zanalyzujte, jaká je po vámi nabízené práci poptávka, kolik se tímto způsobem dá vydělat peněz a hlavně, jestli to bude fungovat dlouhodobě. Každý člověk má jiné představy o dostatku financí, proto uvažujte hlavně podle sebe a svých požadavků a životních hodnot. 

Dnešní svět je opravdu plný možností, zde je pouze výběr několika profesí, které se dají dlouhodobě provozovat z domu a přinesou dostatečné množství peněz: 

1.Freelance, pracovník na volné noze v různých oborech:

  • Grafika
  • Copywriting
  • Influencer
  • Programátor
  • Umělec

2. Zaměstnanec pro místní firmy, ale i mezinárodní organizace.

3. Obchodník, který provozuje e-shop, prodává zboží online.

V poslední době je velmi oblíbené fungovat jako živnostník v oblasti marketingu. Jak se stát někým, kdo píše texty na blog nebo na sociální sítě pro klienty z pohodlí domova? 

 1. Zamyslete se, jak se chcete prezentovat. Sepište si životopis nebo vytvořte webovou stránku, kde ukážete své dosavadní zkušenosti.
 2. Najděte si dlouhodobé klienty, ale i krátkodobé. Pokud jich totiž budete mít více, nebude vám vadit, když některý občas vypadne z měsíčního příjmu. Hledat můžete na speciálních webových serverech, skrze známé nebo na sociálních sítích.
 3. Pracujte na sobě. Najednou se totiž zodpovídáte hlavně sami sobě, musíte proto být nejen excelentní v dané profesi, ale umět i profesionálně komunikovat nebo umět spočítat projekty, které stojí za váš čas, a které naopak ne.